Kemoterapi Vaka Yöneticisi

2004 yılında Kocaeli Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu Hemşirelik bölümünden mezun oldum ve Anadolu Sağlık Merkezi’nde onkoloji hemşiresi olarak çalışmaya başladım. 2008 yılında yeni oluşturulan bir kadro olan onkoloji vaka yöneticiliğine başvurdum ve kabul edildim.

Anadolu Sağlık Merkezi’nde kemoterapi alan tüm hastalara hizmet vermekteyim. Hastalarıma, kemoterapiye başlamadan önce hem uzun bir süre devam edecek olan tedavi süreci hem de tedavinin yan etkileri ile nasıl başedecekleri ile ilgili “Kemoterapi Hastası Standart Eğitim Planı” rehberliğinde eğitim veriyorum. Gerekli durumlarda hastalarım için konsültasyon, tetkik, hastaneye yatış gibi hizmetlerin organizasyonunu yapıyorum. Tedavilerini alıp eve giden hastalarımı belirli günlerde telefonla arayarak yaşayabilecekleri yan etkiler hakkında bilgi alıp gereken müdahalenin en kısa süre içinde yapılmasını sağlıyorum. Ayrıca hastalarım ihtiyaç duyduklarında kendileri de bana istedikleri zaman ulaşabiliyorlar.

Kemoterapi alırken hekim tarafından hasta için gerekli görülen konsültasyon, randevu ve yatışlarını hasta danışmanı ile organize ediyorum. Gün içinde kemoterapi listesinde olup tedaviye gelmeyen hastalarla iletişime geçiyorum.

Kemoterapi tedavisi alan hastanın, tedavi sonrasında semptom kontrolünü sağlamak için Onkoloji hastası evde takip formu doğrultusunda tedavisinden sonra 3.- 5. ve 12.-14. günler arasında hastayı arayıp belirlenen probleme yönelik ilgili ekip üyeleri ile görüşüp sorunun çözümlenmesini ve takibini sağlıyorum.

Sevgi AktaşRadyoterapi Vaka Yöneticisi

1995 yılında Bolu Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum 1996 yılında Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde çalışmaya başladım. 1998 de Eskişehir Anadolu Üniversitesi Hemşirelik Önlisans bölümünü bitirdim. 2005 yılında görevimden istifa ederek Anadolu Sağlık Merkezi medikal onkoloji bölümünde çalışmaya başladım. 2011 yılında KİT bölümünde çalışmaya devam ettim. 2012 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Hemşirelik Bölümü'nden lisans diplomamı aldım. 2012'de onkoloji vaka yöneticisi olarak çalışmaya başladım.

Anadolu Sağlık Merkezi’nde radyoterapi alan tüm hastalara hizmet vermekteyim. Gerekli durumlarda hastalarım için konsültasyon, tetkik, hastaneye yatış gibi hizmetlerin organizasyonunu yapıyorum.

Hastalarımın radyoterapiye başlamadan önce ‘’Radyoterapi Tanılama Formu’’ rehberliğinde eğitim ihtiyaçlarını belirliyor, sonrasında ‘’Radyoterapi Hastası Standart Eğitim Planı” doğrultusunda tedavi süreçleri ve tedavinin yan etkileriyle nasıl başedecekleri konularında eğitim veriyorum. Hastalarıma ihtiyaç duyduklarında bana ulaşabilecekleri telefon numaramı veriyorum.

Radyoterapi tedavisi tamamlanmış hastaların takibini erken ve geç dönem oluşabilecek komplikasyonların kontrolünü sağlamak için ‘’Radyoterapi hastası evde takip/sürekli tanılama formu doğrultusunda’’ 7. ve 30. günler arayıp eğer problem tespit etmişsem probleme yönelik ilgili ekip üyeleri ile görüşüp sorunun çözümlenmesini ve takibini sağlıyorum.

Havva Gül Ergül