2003 yılında Trakya Üniversitesi Kırklareli Sağlık Yüksek Okulu Hemşirelik Bölümü'nden  mezun oldum. Kadın doğum, pediatri  ve onkoloji alanlarında hemşire olarak çalıştım. 2006 Yılında katıldığım sertifikalı eğitim programında Diyabet Eğitimcisi Sertifikası aldım. 2008 yılında başvurduğum Anadolu Sağlık Merkezi Diyabet Eğitim Hemşireliği pozisyonuna kabul edildim. 2010 yılından beri Diyabet Vaka Yöneticisi olarak görevime devam etmekteyim.

Anadolu Sağlık Merkezi’nden hizmet alan tüm diyabetli hastaları takip ediyorum. Endokrinoloji polikliniğinde doktor muayenesi olan diyabetli hastalarımız mutlaka benimle de görüşüyor. Yatan diyabetli hastaların diyabet ile ilgili tüm hizmetleri en kaliteli ve en hızlı şekilde alması için girişimlerde bulunuyorum.

Önceden geliştirilmiş olan bir plan doğrultusunda hastalarımın eğitimlerini veriyorum. Rutin laboratuar testlerini yaptırmaları için yönlendirip gerektiğinde göz, kardiyoloji ve nöroloji muayeneleri için planlama yapıyorum. Her hastama en az yılda bir kez ayak muayenesi yapıyorum.

Hastanede yatan ya da evlerinde olan tüm hastalarım sorunları için bana ulaşabiliyorlar. Ben gerektiğinde doktorları ile de iletişime geçerek sorunların büyümeden en kısa sürede çözülmesini sağlıyorum.

Yeni diyabet tanısı konulmuş ya da herhangi bir nedenle yakın takibe aldığım hastalarımla günlük ya da haftalık rutin telefon görüşmeleri yapıyorum. Bu görüşmeler, hastalarımın tedavi planına uyumlarını arttırıyor ve problemlere en erken dönemde müdahale etme fırsatı yaratıyor.

Yaptığımız araştırmalar şunu gösteriyor ki hastalarımızla sık sık görüşmeler yapmamız laboratuvar sonuçlarına ve klinik bulgulara olumlu etkiler yapıyor.

Berna Altıntaş