2007 yılında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Sağlık Yüksekokul’u hemşirelik bölümünden mezun oldum ve Anadolu Sağlık Merkezi VİP servis hemşiresi olarak meslek hayatıma başladım. 4 yıl bu serviste çalıştıktan sonra kemik iliği transplantasyonu vaka yöneticiliğine atandım.

Anadolu Sağlık Merkezi’nde kemik iliği nakil kapsamına alınan tüm hastalara hizmet vermekteyim. Kemik iliği transplantasyonu vaka yönetimi süreci, kemik iliği nakli kararı ile başlayarak hastanın nakil öncesi değerlendirilmesi, servise yatışı ve taburcu edilmesi ve sonrası süreçlerini kapsamaktadır.

Nakil kararı verilen hastaya, donörüne ve yakınlarına otolog, allojenik, haploidentik ya da akraba dışı kök hücre nakil süreci eğitimi veriyorum. Kök hücre nakli için hastaya ve donöre periferal veya kemik iliğinden kök hücre toplama işlemi hakkında bilgi veriyorum. Kemik iliği nakli öncesi hastaneye yatış öncesi yapması gereken hazırlıkları anlatıyorum. Hastanın ve donörün nakil öncesi yapılması gereken tetkiklerinin takibinden sorumluyum.

Hastaya kök hücre mobilizasyon kemoterapisi ve nakil öncesi aldığı kemoterapi tedavisi için standart eğitim planı rehberliğinde kemoterapi eğitimi veriyorum. Acil durumlar ve sormak istedikleri sorular için 24 saat ulaşabilecekleri telefon numaralarını kendilerine veriyorum. Kemoterapi tedavisi alan hastaları 4.-5. ve 12.-14. günlerinde telefon ile takip ederek semptom kontolünü yapıyorum. Yeterli kök hücre toplanan hastaya nakil takvim planı oluşturuyorum. Hastanın nakil için hazırlıklarını kontrol ediyorum. İlgili kişilere (nakil katı hemşireleri, eczane, ilgili biyologlar, hasta kabul kayıt danışmanları ve ilgili hekimleri) hastanın yatış gününü ve nakil gününü bildirerek gerekli hazırlıkların yapılmasını sağlıyorum.

Taburculuğu planlanan hastaya evde uyması gereken kuralları ve diyet listesini anlatarak taburculuk eğitimi veriyorum.

Hastanın nakil sonrası taburculuğundan 3 gün sonra evde telefon ile takibini yaparak ateş, ağrı, döküntü vb. sorularla hastanın klinik olarak problemi olup olmadığı saptıyorum. Klinik olarak problemi olan hastaları hekim ile görüşerek sorunun çözümü için yönlendiriyorum. Eğitim ihtiyaçları olan hastaları, bu telefon görüşmelerinde saptayıp eğitim gereksinimi olan hastalara eğitim tekrarı yapıyorum.

Türkan Özdaş